KARBON FİBER KULLANIMI

Karbon fiber üretimi dünya üzerinde gittikçe artmaktadır. Dünyada sadece 8 ülke, karbon fiber üretebilmektedir. Bu ülkeler; Japonya, ABD, Almanya, İran, Fransa, İngiltere, Macaristan ve Tayvan’dır. Ancak dünyada karbon fiber üretimi yapan iki firma vardır ve bu firmaların biri Japon, diğeri de Amerikalıdır. Dolayısıyla karbon fiber üretim teknolojisine sadece Japonya ve ABD sahiptir. Türkiye, karbon fiber üretimini kendisi yapabilmekte olan 3. ülkedir ve karbon fiber üretim miktarında dünya 8.’si durumundadır. 2009 yılında Türkiye, 40 bin ton kadar karbon fiber üretti ve bundan 1.5 milyar dolar kâr etti.

Karbon Elyaf Kullanım Alanları:

Kompozit Malzeme Üretimi:

Kompozit malzemeler (İngilizce: Composite materials), (ya da kısaca kompozitler) makroskobik olarak birbirinden ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme türüdür.

CNG Basınçlı Kaplar:

CNG:Yaklaşık olarak 2000-3600 psi basınca kadar sıkıştırılarak basınçlı kaplarda saklanan ve kullanıma sunulan “yoğunlaştırılmış” doğal gaza verilen isimdir.

Bina Güçlendirme Projeleri:

Karbon fiber çelikten 3 kat daha dayanıklı bir yapıda olması sebebiyle, binaları depremlere karşı güçlendirmekte sıkça kullanılmaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Rüzgar Enerjisi

Gemi, Yat, Tekne vb. Ulaşım Araçları

Otomotiv Endüstrisi

Spor Malzemeleri